SÚBORY COOKIE na webovej stránke DR. OETKER

Tento web uloží súbory cookies do vášho zariadenia, aby umožnil lepšie fungovanie stránok. Viac informácií tu.

História loga

Označovanie produktov v minulosti

Výrobky boli označované už dávno pred začiatkom priemyselnej výroby, aby signalizovali svoj pôvod. Už v antike slúžili na tento účel obrázkové značky alebo meno majstra, čo kupujúcim zaručovalo, že ide o originál. Značka odvtedy nadobudla ešte väčší význam, pretože priamy kontakt výrobcu s kupujúcim je nahradený rôznymi predajnými miestami. Značka potom slúži zákazníkovi ako záruka kvality.

V druhej polovici 19. storočia vznikali prvé značky, tak ako ich vnímame v dnešnom ponímaní – meno, logo, jednotné obaly – t. j. aspekty, ktoré zákazníkovi na prvý pohľad pomáhajú výrobok identifikovať.

1891 1900 1923 1924 1933 1956 1969 1986
1891

Prvou značkou výrobkov Dr.Oetker bol „prekypujúci sklenený kalich“ ako symbol obľúbeného výrobku – kypriaceho prášku „Original Backin“. V tom čase sa výrobky predávali ešte v bielefeldskej lekárni a už niesli meno „Oetker“ podľa mena lekárnika a svojho vynálezcu pána Dr. Augusta Oetkera.

1900

Meno Dr. Oetker sa počas prvých desiatich rokov od založenia firmy značne rozšírilo, ale stále chýbala nezameniteľná značka. Logo malo reprezentovať dovtedy zavedený slogan „Múdra hlava používa len prípravky Dr. Oetker“. V roku 1899 vypísal pán Dr. Oetker súťaž grafikov na stvárnenie loga. Dal by sa tento slogan previesť do grafiky? Bielefeldský litograf Theodor Kind vytvoril zo siluety svojej dcéry Johanny Kindovej tú „múdru hlavu“, ktorej kontúry nahradili „peniaci kalich“ a v rôznych obmenách sú symbolom značky Dr. Oetker dodnes. Logo s „múdrou hlavou“ bolo patentované v Berlíne v roku 1900.

1923

V roku 1923 sa začala písať história firmy Dr.Oetker aj v Českej republike a na Slovensku, keďže firma mala sídlo v Brne. Vtedajšia spoločnosť s názvom Dr.Oetker, Továrna poživatin Brno, zasahovala svojou pôsobnosťou celé Čechy, Moravu a Slovensko. Samozrejme aj na našom území sa v logu používala „múdra hlava“ Johanny Kindovej ako jasná známka kvality výrobkov Dr.Oetker pre české, moravské a slovenské gazdinky.

1924

Od roku 1924 došlo k ďalšej modifikácii loga Dr.Oetker – v grafike sa stratilo slovné označenie „múdra hlava“ a zostala len silueta v elipse. Nebol to však posledný krok na dlhej ceste procesu modernizácie loga.

1933

Po prvej svetovej vojne zaznamenalo logo spoločnosti Dr. Oetker ďalšiu významnú zmenu. Múdra hlava v červenej elipse bola ozdobená vrúbkovaním (logo na tzv. „tortovej dečke“). Na obaloch sa začali okrem osvedčených receptov objavovať aj upútavky na ostatné produkty, čo prispievalo k rozširovaniu povedomia o firme. V 30. rokoch sa aj naďalej v rohoch obalov používali naprieč bežiace nápisy „Dr. Oetker“ – a to nielen na vrecúškach, ale aj na škatuľkách.

1956

V roku 1956 dominovala na obaloch modrá plocha (tzv. „päťuholník“) so zreteľným nápisom DR.OETKER, pričom logo s „múdrou hlavou“ prekrývalo spodnú špičku päťuholníka. Na prednej strane obalov boli farebné a informatívne zobrazenia produktov.

1969

Koncom sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov bolo logo úplne prepracované a zmodernizované. „Múdra hlava“ v čiernej elipse samozrejme zostala zachovaná, bola však doplnená modrým nápisom Dr. Oetker na bielom pozadí a skombinovaná so širokým červeným elipsovitým okrajom. Toto logo je už dlhé roky na predajných regáloch neprehliadnuteľné.

1986

V roku 1986 bola vykonaná posledná úprava loga, kedy sa ku logu pridalo 5 farebných čiar nazývaných kompetenčné čiary, ktoré zvýrazňujú logo spoločnosti Dr.Oetker od roku 1986. Vyjadrujú neprerušenú skúsenosť a kontinuitu od roku 1891. Toto logo garantuje kvalitu a kompetentnosť aj na všetkých súčasných, vám dobre známych produktoch spoločnosti Dr.Oetker.

Společnost Dr.Oetker
O spoločnosti Dr.Oetker
Viac
Značka Dr.Oetker
Kvalita je najlepší recept
Viac
Facebook Pečieme s láskou
Dr. Oetker je tu pre vás!
Staňte sa našimi fanúšikmi!