SÚBORY COOKIE na webovej stránke DR. OETKER

Tento web uloží súbory cookies do vášho zariadenia, aby umožnil lepšie fungovanie stránok. Viac informácií tu.

Prírodné, alebo holandské?

Kakaový prášok pochádza z kakaových bôbov. Tie sa pražia cca pri 80 – 130 °C a následne sa rozomelú na pastu. Potom sa hustá pasta stlačí medzi hydraulické dosky, ktoré vytlačia polovicu prebytočného kakaového masla. Čo ostatne, je kakaový prášok v celku, pevná hmota, ktorá sa potom rozomelie na jemný prášok. To je celé tajomstvo kakaového prášku. Viac o výrobe kakaa.

 

V čom je hlavný rozdiel?

Mnohí si myslia, že čím tmavšiu farbu kakaový prášok má, tým je to lepšie. Je to mýtus. Tmavšia farba nevypovedá nič o kvalite kakaového prášku a je možné ju docieliť alkalizáciou. Alkalizácia je proces, s ktorým prišiel syn už spomínaného Caspara van Houtena, Coenraad. Chcel spríjemniť prirodzene kyslú chuť kakaa a zlepšiť jeho rozpustnosť. To sa mu podarilo pridaním regulátorov kyslosti (čiže alkalizačných činidiel) do kakaovej hmoty. Na jeho počesť sa tieto kakaa nazývajú ako „holandské", prípadne „holandského typu". Alkalizáciou kakaa sa ale znižuje množstvo látok prospešných nášmu zdraviu. Ich obsah teda záleží na miere alkalizácie.

 

Prírodné kakao

Ide o vynikajúci prírodný kakaový prášok, ktorý neprešiel tzv. holandským procesom, teda alkalizáciou. Kakao si zachovalo svoje prirodzené vlastnosti – farbu, pH aj obsah flavonoidov a ďalších látok, kvôli ktorým si kakao toľko ceníme. Hodí sa tak na prípravu kakaových nápojov, ako aj na výrobu pečiva a cukroviniek, ktoré nezafarbuje? tak výrazne. Neobsahuje žiadny pridaný cukor. Ako kypridlo.

Prírodné kakao najvyššej kvality s vysokým podielom kakaového masla (20 %). Zachováva si dôležité vlastnosti kakaových bôbov. Má príjemnú svetlohnedú farbu a vďaka vysokému podielu kakaového masla jedinečnú plnú kakaovú chuť a vôňu. Je bohaté najmä na veľmi cenené antioxidanty.

 

Holandské kakao

Holandské kakao má jemnejšiu, ale pritom plnšiu chuť, často až zemitú príchuť. Je to taktiež preto, že cukor (alebo iné suroviny) nemusia potlačovať kyslosť, aby chuť kakaa riadne vynikla. (Existuje aj tzv. čierne holandské kakao, ktoré pri alkalizácii dosiahne pH 8. Tento typ horkosladkého kakaa sa používa napr. v sušienkach Oreo.) Holandské kakao nie je acidné, a preto nereaguje s alkalickými kypridlami, ako je jedlá sóda. V receptoch s holandským kakaom sa teda na zväčšenie objemu obvykle odporúča prášok do pečiva, ktorý má neutrálne pH.

Holandské kakao Dr. Oetker je prvotriedne kakao spracované tradičným spôsobom. Pri tejto úprave získava krásnu tmavú farbu a príjemnú čokoládovú chuť.

 

 

Je možné zameniť prírodné a holandské kakao?

V niektorých receptoch áno. A to v tých, v ktorých nie je uvedená jedlá sóda. Sú to napríklad rôzne čokoládové polevy, kakao ako nápoj, zmrzliny, pudingy a pod. Nedochádza tu ku kypriacemu procesu, takže na tom nezáleží. Záleží len na vašich chuťových bunkách. (Mnohí dávajú prednosť holandskému, pretože má výraznejšiu čokoládovejšiu chuť.)
V receptoch, ktoré uvádzajú kypridlo, je to však iné. Ako už bolo povedané, kakaový prášok môže byť.