SÚBORY COOKIE na webovej stránke DR. OETKER

Tento web uloží súbory cookies do vášho zariadenia, aby umožnil lepšie fungovanie stránok. Viac informácií tu.

Ako na korbáč?

Upleťte si vlastný korbáč

Na pletenie korbáča je najvhodnejšia vŕba biela, ktorá rastie pozdĺž vodných tokov. Môže sa použiť prútie aj z inej vŕby, ale neodporúča sa použiť prútie z vŕby smútočnej, ktoré je príliš mäkké a po uschnutí veľmi krehké. Najvhodnejšia doba na rezanie prútia je od konca novembra do konca februára. Keď budeme zbierať prútie neskôr, musíme ho očistiť od výhonkov a lístkov až do hladka.

Kvalitu prútia si overíme tak, že prút prehneme cez ukazovák a ohneme ho do pravého uhla. Prúty, ktoré ohnutie nevydržia, sú na výrobu korbáča nevhodné. Prúty režeme ostrým nožom alebo záhradníckymi nožnicami. Vyberieme si 8 hrubších, silných prútov bez postranných vetvičiek a 1 tenký prútik na zviazanie. Môžeme si do rezervy vziať ešte niekoľko prútov pre prípad, že by sa nám zlomili. Dĺžka prútov by mala byť tak 1 meter. Vždy počítajte, že upletený korbáč bude o pätinu až štvrtinu kratší.

Pred vlastným pletením ponoríme prúty do studenej vody, najlepšie cez noc. Položíme ich napríklad do vane a zaťažíme tak, aby boli úplne ponorené.

Návod na pletenie korbáča

 

Návod na pletenie korbáča:

1

Čo budeme potrebovať

Pripravíme si 8 približne rovnako hrubých vŕbových prútov, 1 tenký prútik na uviazanie konca korbáča a šnúrku na uviazanie druhého konca.

2

Správny začiatok

8 prútov vezmeme do ruky, na konci vytvoríme okrúhly zväzok. Tenký prútik vsunieme do stredu medzi ne, asi 10 cm od okraja (obrázok a) a omotáme rukoväť korbáča až ku koncu.

Poriadne uťahujeme. Koniec prútika zatiahneme medzi prúty a odstrihneme (obrázok b).

3

Korbáč si vložíme koncom medzi kolená

Korbáč si vložíme koncom medzi kolená, aby sa nám dobre uťahovalo a zväzok prútov rozdelíme na dve časti: 4 vľavo a 4 vpravo.

4

Pletenie korbáča

Pletieme podľa obrázkov d a e: Vonkajší prút zľava (prút č. 1) prevlečieme vrchom do stredu medzi prúty vpravo (medzi prúty č. 6 a č. 7), potom prút vrátime spodkom na kraj ľavej skupiny prútov (medzi prúty č. 4 a č. 5) – obrázok d.

Vonkajší prút sprava (prút č. 8) prevlečieme vrchom medzi prúty vľavo (medzi prúty č. 3 a č. 4), potom prút vrátime spodkom na kraj pravej skupiny (medzi prúty č. 1 a č. 5) – obrázok e.

Tento postup opakujeme ďalej striedavo z ľavej a pravej strany – opakujeme až do konca kroky d a e. Neustále uťahujeme.

Ak pletieme správne, mala by nám vychádzať osnova ako na obrázku f.

5

Môžeme ísť šibať

Na konci zviažeme prúty šnúrkou, ozdobíme mašľou a môžeme ísť šibať!