Flag

Kakao

Prírodné, holandské alebo čierne
Inšpirácia
Kakao
Prírodné, holandské alebo čierne?

Kakaový prášok pochádza z kakaových bôbov. Tie sa pražia cca pri 80 – 130 °C a následne sa rozomelú na pastu. Potom sa hustá pasta stlačí medzi hydraulické dosky, ktoré vytlačia polovicu prebytočného kakaového masla. Čo zostane, je kakaový prášok v celku, pevná hmota, ktorá sa potom rozomelie na jemný prášok. To je celé tajomstvo kakaového prášku.

Prírodné

Toto kakao si zachová svoje prirodzené vlastnosti – farbu, pH i obsah flavonoidov a ďalších látok, kvôli ktorým si kakao tak ceníme. Hodí sa tak na prípravu kakaových nápojov, ako aj na výrobu pečiva i sladkostí, ktoré nefarbí tak výrazne. Neobsahuje žiadny pridaný cukor, ako kypridlo odporúčame jedlú sódu.

Prírodné kakao najvyššej kvality má vysoký podiel kakaového masla (cca 20 %). Zachováva si dôležité vlastnosti kakaových bôbov, má príjemnú svetlo hnedú farbu a vďaka vysokému podielu kakaového masla jedinečnú plnú kakaovú chuť a vôňu. Je bohaté najmä na veľmi cenené antioxidanty!

Holandské

Holandské kakao je najžiadanejším typom kakaa v Európe. Holandské kakao Dr. Oetker je prvotriedne kakao spracované tradičným spôsobom. Pri tejto úprave získava krásnu tmavú farbu, príjemnú čokoládovú chuť a neutrálne pH. Jeho použitie je všestranné: na pečenie, na prípravu dezertov, krémov a poliev, na posypanie sladkých jedál alebo do nápojov.

Holandské kakao Dr. Oetker obsahuje 10 % kakaového masla. Veľmi cenný je aj obsah bielkovín, ktorý tvorí 23 %.

Čierne

Toto kakao získava svoju temnú čiernu farbu nie farbením, ale extra alkalizáciou. Patrí teda medzi holandské kakaá, má pH 8 a výraznú horko-sladkú chuť. Používa sa najmä na pečenie, úžasne vďaka nemu vyzerajú napríklad čierne sušienky s efektnou bielou náplňou.

TIP: Je možné zameniť prírodné a holandské kakao?

Áno, v niektorých receptoch. Poznáte ich jednoducho – nie je v nich uvedená jedlá sóda. Sú to napríklad rôzne čokoládové polevy, kakao ako nápoj, zmrzliny, pudingy a pod.

Nedochádza tu ku kypriacemu procesu, takže na type kakaa nezáleží. Je to len na vašich chuťových bunkách, pričom mnohí dávajú prednosť holandskému, pretože má výraznejšiu čokoládovejšiu chuť.

V receptoch, ktoré uvádzajú kypridlo, je ale vždy potrebné držať sa receptu a siahnuť po správnej verzii.

Naše výrobky

Viac informácií

Sledujte nás
Sledujte Dr. Oetker na sociálnych sieťach