Flag

Pomoc

Často kladené otázky
Viac
Pomoc
Často kladené otázky

Hľadáte odpoveď na konkrétnu otázku a nemôžete nájsť pomoc? Potom nám napíšte! Radi vám pomôžeme.

Prečo si už dlhšiu dobu nemôžem v obchode kúpiť svoj obľúbený výrobok?

Firma Dr. Oetker sa stále snaží obmieňať a rozširovať svoje portfólio výrobkov tak, aby vždy vyhovela potrebám spotrebiteľov a trendom v spoločnosti. Dôležitý vplyv na to má práve aj záujem o tieto výrobky zo strany spotrebiteľov. Pokiaľ je tento záujem nedostatočný, pristupuje spoločnosť k vyradeniu výrobkov zo sortimentu značky, ukončeniu distribúcie a výroby. V ojedinelých prípadoch môže dôjsť k výpadkom distribúcie, a teda ku krátkodobému a nedostatočnému doplneniu na regáloch v obchodoch.

V roku 2023 bola kompletne zrušená distribúcia chladeného sortimentu Dr. Oetker na Slovensku, do ktorého patrili detský dezert Paula, veganská kyslá smotana Creme Vega či High Protein Pudding Dr. Oetker.

Prečo nie je v obchodoch dostupný detský dezert Paula?

Spoločnosť Dr. Oetker musela pristúpiť k zastaveniu distribúcie detského dezertu Paula v rámci slovenského trhu, preto už tento výrobok nie je dostupný v obchodoch po celom Slovensku od jesene 2023. Tento krok firma urobila z dôvodu nízkeho záujmu zo strany spotrebiteľov práve o tento detský dezert.

Používa Dr. Oetker vo svojich výrobkoch palmový olej?

Áno, spoločnosť Dr. Oetker používa palmový olej v takých prípadoch, kedy je to nevyhnutné na dosiahnutie špecifických vlastností týkajúcich sa receptúry výrobku a keď to je technologicky opodstatnené. Palmový olej sa nachádza približne v jednej tretine výrobkov spoločnosti Dr. Oetker predávaných na maloobchodnom trhu a jeho obsah v receptúre konkrétneho výrobku je obmedzený na nevyhnutné množstvo.Palmový olej ponúka jedinečné technologické vlastnosti, ktoré nie je možné dosiahnuť pri iných olejoch alebo tukoch. Napriek tomu sme už pri niektorých výrobkoch palmový olej zamenili za inú surovinu a pri ostatných na tom pracujeme.Samozrejme, aj my máme obavy a pochybnosti v súvislosti so získavaním tejto suroviny v juhovýchodnej Ázii. Z dôvodu zodpovedného prístupu k životnému prostrediu používa spoločnosť Dr. Oetker výlučne certifikovaný palmový olej.

Jedna z najväčších organizácií na ochranu prírody World Wildlife Fund (WWF) iniciovala vznik neziskovej organizácie RSPO, ktorá na dobrovoľnej báze združuje pestovateľov a výrobcov, ktorí používajú palmový olej.

Organizácia RSPO certifikuje palmový olej pochádzajúci z plantáží, ktoré dodržiavajú nasledovné zásady RSPO:

  • zodpovedné pracovné podmienky pre miestnych zamestnancov,
  • ochrana práv miestnych obyvateľov,
  • ochrana primárnych dažďových pralesov,
  • ochrana živočíchov na plantážach.

Štvrtinu riadiaceho výboru tejto organizácie tvoria mimovládne organizácie.

Dodržiavanie týchto zásad je, samozrejme, vyvážené vyššou cenou certifikovaného palmového oleja. V súčasnosti sa celosvetovo vyrába len 20 % palmového oleja certifikovaného RSPO (zdroj: www.rspo.org, 12/02/2016).

Všetky výrobky Dr. Oetker obsahujúce palmový olej, ktoré sú k dispozícii v maloobchodnej predajnej sieti, sú certifikované certifikátom RSPO SCCS a palmový olej sa teda získava z obnoviteľných zdrojov pri dodržiavaní vyššie uvedených zásad.

Viac informácií je k dispozícii na stránke: www.rspo.org.

Pre tých, ktorí chcú pochopiť všetky súvislosti spojené s výrobou palmového oleja, ponúkame prepojenie na článok v ekolistech.cz a na rozhovor s odborníkom.

Sú výrobky Dr. Oetker vhodné pre bezlepkovú diétu?

Firma Dr. Oetker je tradičným výrobcom širokého spektra výrobkov na domácu prípravu múčnikov, dezertov, džemov a pod.

V našom portfóliu sa nachádza celý rad výrobkov, ktoré podľa receptúry neobsahujú pšeničnú múku ani ďalšie zložky obsahujúce lepok – tzv. potraviny prirodzene bezlepkové. Nepovažujeme sa však za výrobcu potravín na zvláštnu výživu a svoje výrobky takto neoznačujeme a na obsah lepku ich netestujeme.

V súčasnosti nie sme schopní zaistiť výrobu prirodzene bezlepkových výrobkov na oddelenej výrobnej linke. Tým, že spracúvame pšeničnú a žitnú múku, existuje za súčasných podmienok a dodržania všetkých kvalitatívnych štandardov vždy isté (aj keď nepatrné) riziko, že sa stopové množstvo múky môže dostať aj do výrobku, ktorý bežne múku obsahovať nemá. Podľa požiadaviek európskej legislatívy o označovaní potravín sme sa rozhodli, že budeme uvádzať na naše výrobky vetu upozorňujúcu na možný výskyt alergizujúcich zložiek.

Z vyššie uvedených dôvodov neuvádzame, že sú naše výrobky vhodné pre bezlepkovú diétu. Na vysokej kvalite a zdravotnej neškodnosti našich výrobkov sa týmto nič nemení.

Aký rozdiel je v používaní kukuričného a zemiakového škrobu?

V sortimente Dr. Oetker sú oba druhy: kukuričný škrob Gustin a zemiakový škrob Solamyl. Obidva škroby sú vhodné na zahusťovanie pokrmov, polievok, omáčok aj na pečenie. Kukuričný škrob je na rozdiel od zemiakového škrobu jemnejší, a preto sa hodí aj na zjemnenie koláčov, tort, prípravu náplní, dezertov a ovocných omáčok. Zemiakový škrob je zase vhodnejší na prípravu špecialít ázijskej kuchyne a do zemiakových ciest (napr. zemiakové knedle).

Aký je rozdiel medzi pudingom karamelovým a pudingom s karamelovou príchuťou?

Aký je rozdiel medzi pudingom karamelovým a pudingom s karamelovou príchuťou?

Podľa platnej legislatívy s ohľadom na označovanie výrobkov na obale sa smie označovať puding ako karamelový, iba ak obsahuje instantný karamel, v druhom prípade obsahuje len karamelovú arómu. Pudingy Dr. Oetker Originál a Dr. Oetker Premium Extra Karamel obsahujú pravý instantný karamel a môžu byť preto označované dodatkom „karamelový“.

Je želatína bravčová alebo hovädzia?

Želatína Dr. Oetker je bravčového pôvodu a jej surovina má príslušné certifikáty, takže je pre zdravie neškodná. Želatína Dr. Oetker sa navyše osvedčila v testoch oddelenia vývoja a pri použití v Skúšobnej kuchyni Dr. Oetker ako veľmi kvalitná.

Aké množstvo práškovej želatíny nahradí 1 plátok želatíny plátkovej?

3 g práškovej želatíny, čo zodpovedá 1 vrchovatej kávovej lyžičke, nahradia 1 plátok želatíny plátkovej.

Aký je rozdiel medzi želatínou, tortovým želé a cukrárenským želé?

Rozdiel medzi týmito produktmi je v pôvode a použití. Želatína je živočíšneho pôvodu. V našich výrobkoch používame želatínu bravčovú. Tortové želé je rastlinného pôvodu. Hlavnou jeho zložkou je karagénan, čo je výťažok z morských rias. Cukrárenské želé je takisto rastlinného pôvodu. Hlavnou súčasťou je agar, čo je tiež výťažok z morských rias. Čo sa týka použitia, želatína je vhodná na stuženie tortových náplní, na krémy, zeleninové a mäsové rôsoly, vaječnú tlačenku a aspik. Tortové želé sa používa na poliatie tort, dezertov alebo ovocia tenkou vrstvou želé. Dosiahneme tým krásny lesklý vzhľad a ovocie vydrží dlhšie čerstvé. Cukrárenským želé vytvoríme vysokú a pevnú vrstvu želé. Každý z týchto výrobkov je iný a nemožno ich zamieňať.

Aký je rozdiel medzi Želatínou Dr. Oetker na stuženie krémov a Želatínou Dr. Oetker na vaječnú tlačenku a aspiky?

Obe želatíny sú vyrobené z kvalitnej bravčovej želatíny. Želatína na vaječnú tlačenku a aspiky obsahuje želatínu, ktorá sa po pripravení vyznačuje vysokú tuhosťou a výbornou priehľadnosťou. Želatína na stuženie krémov stuží spoľahlivo každý krém. Krémy sú primerane tuhé a dobre sa krájajú.

Má Dr. Oetker vo svojej ponuke puding pre diabetikov?

Pudingy radu Dr. Oetker Originál a Dr. Oetker Naturamyl sú vhodné aj pre diabetikov (typ diabetes mellitus), pretože neobsahujú repný cukor (sacharózu). Výrobok pripravíte podľa návodu a namiesto cukru pridáte náhradné sladidlo v množstve podľa svojich zvyklostí a chuťových preferencií.

Pojem „sacharidy“, ktorých hodnota je uvedená na obaloch pudingov Dr. Oetker vo výživových informáciách, je súhrnným názvom pre monosacharidy (glukóza, fruktóza), disacharidy (sacharóza), maltodextríny a polysacharidy (škroby). Hlavnou zložkou našich pudingov je kukuričný škrob, a teda sa hodnota „sacharidy“ na obaloch pudingov vzťahuje práve na škrob. So spracovaním škrobov nemajú diabetici (diabetes mellitus) problémy.

Môže sa mrazená pizza Dr. Oetker (Ristorante, Casa di Mama, Guseppe) pripravovať v mikrovlnnej rúre?

NIE! Mrazenú pizzu pripravujeme v klasickej rúre (elektrickej, plynovej, teplovzdušnej), prípadne môžeme mrazenú pizzu Dr. Oetker pripravovať výhradne v mikrovlnnej rúre vybavenej funkciou Crisp. V klasickej mikrovlnnej rúre bez funkcie Crisp v žiadnom prípade pizzu nepripravujeme, pretože by sme ju nepiekli, ale skôr varili, čo je tepelná úprava absolútne nevhodná pre akúkoľvek pizzu.

Ktoré ovocie najlepšie želíruje a prečo?

Každé ovocie obsahuje pektíny. Tieto látky majú želírovacie schopnosti. Ich množstvo je v každom druhu ovocia iné, preto sa môže líšiť výsledná tuhosť džemov. Všeobecne platí, že čím vyšší je obsah pektínov v danom ovocí, tým lepšie sa nám z neho bude robiť džem.

Najvyšší obsah pektínov majú citrusové plody, jablká a egreše. Naopak najnižší obsah pektínov majú čerešne, višne a jahody, ktoré sa preto vyznačujú zníženou želírovacou schopnosťou.

Na konečnú tuhosť džemu má vplyv aj stupeň rozomletia ovocia. Čím je ovocie viac rozmleté, tým majú prirodzené pektíny z ovocia väčšiu možnosť pozitívne ovplyvniť tuhosť džemu. Zrelosť ovocia má takisto veľký vplyv na obsah pektínov. Čím je ovocie zrelšie, tým má menej pektínov. Každopádne odporúčame pracovať so zrelým a kvalitným ovocím. Nedostatok pektínov v ovocí doplníme prípravkami na želírovanie.

Čo robiť, keď je uvarený džem príliš riedky?

Kyslé prostredie podporuje schopnosť želírovania. Pokiaľ sa nám zdá džem málo tuhý, podporíme proces želírovania pridaním lyžičky kyseliny citrónovej (podľa chuti) do džemu a krátko povaríme. Keď ani toto opatrenie nepomôže, tak pridáme ešte jednu polovicu vrecka Gelfix Dr. Oetker a znovu chvíľu povaríme.

Má zrelosť ovocia vplyv na hustotu džemu?

Má. Tento faktor opäť súvisí s obsahom pektínov v ovocí. Čím je ovocie zrelšie, tým menej má pektínov a tým horšie želíruje. Najvyšší obsah pektínov, a teda najlepšiu schopnosť želírovať, má nezrelé ovocie, z ktorého by zase výsledný džem nebol chutný.

Najvhodnejšie je teda robiť džem z ovocia tak akurát zrelého. Prezreté ovocie môžeme použiť na džem, avšak je vhodné k nemu pridať väčšie množstvo želírovacieho prípravku a tiež trochu kyseliny citrónovej.

Na akom základe fungujú želírovacie prípravky (Gelfixy a Želírovacie cukry)?

Gelfixy a Želírovacie cukry obsahujú pektíny, ktoré sa získavajú extrakciou z citrusových plodov a jabĺk. Množstvo a kvalita týchto pektínov je v rôznom ovocí rôzna a to má, samozrejme, vplyv na výsledný džem. S výrobkami Dr. Oetker máte kvalitu zaručenú.

Ako zistím, či je džem dostatočne hustý?

Na skúšku želírovania odoberieme 1 – 2 kávové lyžičky ešte horúceho džemu a ovocnú hmotu nalejeme na studený tanierik (tanierik dáme na chvíľu do chladničky). Pokiaľ hmota stuhne (je hustá podľa našich predstáv), môžeme nalievať džem do pohárov. Pokiaľ má byť džem hustejší než aká bola skúška želírovania na tanieriku, pridáme do džemu lyžičku Kyseliny citrónovej Dr. Oetker a opäť povaríme. S kyselinou citrónovou pracujeme opatrne a pravidelne ochutnávame, aby sme nemali síce tuhý, ale veľmi kyslý džem. Skúšku želírovania na tanieriku vykonáme znovu (kým nebude vyhovovať hustota džemu). Džem lejeme do pohárov až vtedy, keď sme spokojní so skúškou želírovania na tanieriku.

Sledujte nás
Sledujte Dr. Oetker na sociálnych sieťach