Flag

Sóda bikarbóna

Čistiace prostriedky zo sódy bikarbóny
Inšpirácia
Sóda bikarbóna
Čistiace prostriedky zo sódy bikarbóny

Veľké upratovanie býva často spojené s použitím najrôznejších čističov, sprejov a tekutých práškov. Väčšina ľudí si ale neuvedomuje, že síce docieli uprataného bytu, ale zároveň tým nevedomky škodí sebe i prírode. Prípravky na upratovanie vo veľa prípadoch obsahujú ropné deriváty, syntetické vône, chlór, formaldehyd, optické rozjasňovače a ďalšie toxické až priam karcinogénne látky. Existuje ale aj cesta, ako dosiahnuť uprataný domov ekologicky a zároveň lacno. A sóda bikarbóna v tom má hlavné slovo.

Sóda bikarbóna – všestranný pomocník v domácnosti

Jedlú sódu môžete v kuchyni využiť namiesto kypriaceho prášku, rozpustená vo vode môže uľaviť pri pálení záhy a zároveň je všestranným pomocníkom pri upratovaní. Čistí, odstraňuje pachy a využiť ju môžete aj pri praní bielizne. Je ekologicky nezávadná a bezpečná pri použití aj požití, čo ocenia najmä rodiny s malými deťmi. Čo všetko dokáže pri upratovaní nahradiť?

1. Sóda bikarbóna namiesto univerzálneho čističa

Pokiaľ ste zvyknutí na univerzálny prostriedok, s ktorým vyčistíte všetky povrchy a zbavíte sa mierneho znečistenia, sóda bikarbóna v spojení s vodou alebo octom predstavuje zelenú alternatívu. Stačí, keď do 1 litru vlažnej vody pridáte cca 4 polievkové lyžice sódy bikarbóny. Takýto čistiaci prostriedok je ideálny pre umývanie mierne znečistených plôch, detských hračiek, rámov okien alebo nábytku. Po umytí je vhodné utrieť plochu čistou vodou a usušiť.

Potrebujete sa zbaviť vodného kameňa alebo mastnoty? Zmiešajte citrónovú šťavu alebo ocot s dostatočným množstvom sódy bikarbóny tak, aby vznikla hustejšia pasta. Po vyčistení umývadla, drezu alebo toalety odporúčame pastu chvíľu nechať pôsobiť a následne ju utrieť mokrou hubkou alebo handričkou rovnako ako v predchádzajúcom prípade. Pokiaľ si potrpíte na tom, aby váš domov po upratovaní voňal, odporúčame pridať do zmesi esenciálny olej.

2. Sóda bikarbóna ako čistič pripálených hrncov alebo odpadu

Sóda bikarbóna sa dá v domácnosti použiť mnoho ďalšími spôsobmi. Jedným z nich je čistič upchatého odpadu: stačí doň nasypať 1 hrnček sódy a zaliať ho ohriatym octom. Danú zmes nechajte pôsobiť približne 15 až 30 minút a následne ju spláchnite horúcou vodou. Sóda bikarbóna je ideálna aj v prípade, že potrebujete ekologicky vyčistiť pripálený hrniec bez toho, aby ste sa ho potom báli znova použiť.

Jednoducho posypte dno hrnca dostatočným množstvom sódy bikarbóny, prilejte trochu vriacej vody a nechajte odmočiť cez noc.

3. Sóda bikarbóna ako účinný prostriedok na pohltenie pachov

Osviežovače vzduchu síce prinášajú rýchle zamaskovanie nepríjemných pachov, no zároveň nie sú ničím zdravým pre ľudský organizmus, ktorý môžu nemilo podráždiť. Ako ich dokáže sóda bikarbóna zastúpiť?

  • Pach v chladničke vyriešite so sódou nasypanou na tanieriku. Je potrebné ju po pár dňoch vymienať.

  • Nepríjemný zápach z odpadkového koša zlikviduje sóda bikarbóna na dne.

  • Namiesto osviežovača môžete do textilného priedušného vrecúška nasypať 4 polievkové lyžice sódy bikarbóny a zavesiť ho do miestnosti.

  • Vyrobiť si môžete aj vlastný osviežovač tak, že 2 lyžičky sódy bikarbóny zmiešate s 1 hrnčekom vody a pridáte pár kvapiek esenciálneho oleja.

  • Pokiaľ potrebujete odstrániť zápach z topánok, nasypte do nich sódu bikarbónu, nechajte cez noc pôsobiť a ráno vysypte.

  • Pre odstránenie zápachu z umývačky alebo práčky do nich nasypte ½ hrnčeka sódy bikarbóny a spustite na prázdno krátky program.

4. Sóda bikarbóna pre lepšie pranie

Sóda bikarbóna nemá rovnaké zloženie ako sóda na pranie, s ktorou si ju ľudia často mýlia, ale aj tak vám môže pranie uľahčiť. Odporúčame ju pridávať do každej pracej dávky – vďaka svojmu zloženiu dokáže zmäkčiť vodu, v spojení s esenciálnymi olejmi je zaujímavou náhradou aviváže a dokáže aj pohlcovať pachy, čo sa odráža na sviežosti bielizne. Ako sme už spomínali vyššie, pomocou sódy bikarbóny môžete práčku vyčistiť.

Tip: Pokiaľ máte veľmi znečistenú bielizeň, nechajte ju na noc namočenú v kúpeli zo sódy a vody a následne vyperte.

5. Sóda bikarbóna na čistenie striebra

Pomocou sódy môžete navrátiť krásu svojim strieborným šperkom. Stačí, aby ste nekovovú misku vyložili alobalom, naplnili ju vodou zohriatou na cca 80°C a pridali lyžicu sódy bikarbóny. Potom stačí do roztoku vložiť zašlý šperk, pravidelne ho otáčať, po 1-3 minútach ho vytiahnuť, opláchnuť studenou vodou a do sucha vysušiť mäkkou handričkou. V roztoku so sódou bikarbónou prebehne chemická reakcia, ktorá skorodovanú vrstvu odstráni a šperk nepoškodí.

Za pár centov tak získate multifunkčný prípravok na upratovanie. Ako sme už spomínali hneď v úvode, svoje miesto si nájde aj v kuchyni pri pečení. Pozrite sa na našu zbierku receptov, v ktorých môžete sódu bikarbónu použiť.

Sledujte nás
Sledujte Dr. Oetker na sociálnych sieťach