Fľaky od vápnika sú nielen nepekné, ale vo forme usadenín môžu byť zodpovedné za to, že sa spotrebiče rýchlejšie kazia, prípadne nefungujú tak, ako by mali. Pravidelné odstraňovanie vodného kameňa pomáha udržiavať funkčnosť spotrebičov, predlžuje ich životnosť a šetrí aj energiu, pretože prístroje pracujú efektívnejšie. V závislosti od stupňa tvrdosti vody v príslušnej oblasti sa odporúča pravidelné odvápňovanie práčky, umývačky riadu, varnej kanvice, kávovaru a ďalších. Pomocou roztoku kyseliny citrónovej je možné odstrániť usadeniny vápnika jednoducho a účinne.
KYSELiNA CiTRÓNOVÁ
Inšpirujte sa našimi receptami a objavte, ako môže kyselina citrónová obohatiť vašu kuchyňu a pomôcť v domácnosti.
Recepty s kyselinou citronovouNa odstránenie škvŕn od vodného kameňa na vodovodných batériách alebo v sprche si môžete pripraviť roztok kyseliny citrónovej. Kyselina citrónová sa hodí aj na odstránenie vodného kameňa z ponorného variča, varnej kanvice, drezu alebo kávovaru – obzvlášť preto, že ju nesprevádza nepríjemný zápach ako pri octe.
Pracujte však opatrne a používajte kyselinu len na chladné prístroje. Na odstránenie vodného kameňa z rýchlovarnej kanvice stačí do kanvice naliať ca 1 liter vody, pridať 2 PL Kyseliny citrónovej Dr. Oetker a vodu nechať prevariť. Vlažným roztokom môžeme následne očistiť aj vodovodné batérie či kuchynský drez.
Okrem „pracej“ sódy a sódy bikarbóny (sóda – Na2CO3 teda uhličitan sodný, sóda bikarbóna – NaHCO3 teda hydrogénuhličitan sodný) je práve kyselina citrónová rozhodujúcou surovinou na domácu výrobu prípravku do umývačky riadu. Kyselina tu pôsobí ako zmäkčovač vody a zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa.
Recept na prípravok do umývačky riadu nájdete TU.
Kyselina citrónová sa uplatní aj ako súčasť leštidla, a to spolu s vodou a alkoholom.
Návod je jednoduchý.
Prísady:
300 ml aspoň 40-percentného alkoholu
80 g Kyseliny citrónovej Dr. Oetker
200 ml vody
Vodu a alkohol nalejeme do uzatvárateľnej fľaše, prisypeme kyselinu a všetko dôkladne premiešame, kým sa kyselina úplne nerozpustí.
Roztok nalejeme do umývačky riadu namiesto leštidla. Okrem toho, že sa riad vďaka alkoholu bude krásne lesknúť, kyselina zabráni aj usadzovaniu vodného kameňa.
Čo robiť ak práčka zapácha zatuchlinou a už neperie tak, ako kedysi? Na príčine môžu byť usadeniny vápnika a nečistôt vnútri. Pri odstraňovaní usadeného vápnika postupujte nasledovne:
Aj spotrebiče na horúcu vodu sa dajú veľmi dobre odvápniť pomocou kyseliny citrónovej Problém s usadeninami nastáva hlavne vtedy, keď sa voda po použití spotrebiča celkom neodstráni, alebo ak v spotrebiči voda dlhšie stojí.
Takto ich odstránite úplne jednoducho:
Tip: Po očistení kanvice môžete roztokom poliať vodovodnú alebo sprchovú batériu, aby sa usadeniny vodného kameňa rozpustili aj tam.
Ak riad už nebýva ukážkovo čistý, je možné, že sa vnútri prístroja usadil vápnik. To môže viesť k zníženiu umývacieho výkonu, či dokonca k upchatiu vstrekovacích ramien.
Umývačku riadu odvápnite nasledovne:
Či stroj na preso, plnoautomatický kávovar alebo prístroj na kávové kapsuly, jedno majú všetky spoločné. Keď sa v nich raz vytvorí usadenina vápnika, zvyčajne to zhorší pôžitok z kávy. Našťastie môžete väčšinu prístrojov pomerne ľahko vyčistiť:
Aj kanvice na kávu, čajové šálky, sprchovacie hlavice, chrómované povrchy či dokonca pripálené nerezové hrnce možno odvápniť pomocou roztoku kyseliny citrónovej.
Na tento účel v závislosti od miery znečistenia rozpustite 1 až 3 polievkové lyžice kyseliny citrónovej v litri vody, nádoby naplňte týmto roztokom (po jednej alebo všetky naraz), drobné časti vložte do roztoku, nechajte pôsobiť, opláchnite čistou vodou a utrite.