Flag

Kyselina citrónová

Kyselina citrónová ako čistiaci prostriedok
Inšpirácia
Kyselina citrónová
Kyselina citrónová ako čistiaci prostriedok

Fľaky od vápnika sú nielen nepekné, ale vo forme usadenín môžu byť zodpovedné za to, že sa spotrebiče rýchlejšie kazia, prípadne nefungujú tak, ako by mali. Pravidelné odstraňovanie vodného kameňa pomáha udržiavať funkčnosť spotrebičov, predlžuje ich životnosť a šetrí aj energiu, pretože prístroje pracujú efektívnejšie. V závislosti od stupňa tvrdosti vody v príslušnej oblasti sa odporúča pravidelné odvápňovanie práčky, umývačky riadu, varnej kanvice, kávovaru a ďalších. Pomocou roztoku kyseliny citrónovej je možné odstrániť usadeniny vápnika jednoducho a účinne.

1. Jednoduchý odstraňovač vodného kameňa

Na odstránenie škvŕn od vodného kameňa na vodovodných batériách alebo v sprche si môžete pripraviť roztok kyseliny citrónovej. Kyselina citrónová sa hodí aj na odstránenie vodného kameňa z ponorného variča, varnej kanvice, drezu alebo kávovaru – obzvlášť preto, že ju nesprevádza nepríjemný zápach ako pri octe.

Pracujte však opatrne a používajte kyselinu len na chladné prístroje. Na odstránenie vodného kameňa z rýchlovarnej kanvice stačí do kanvice naliať ca 1 liter vody, pridať 2 PL Kyseliny citrónovej Dr. Oetker a vodu nechať prevariť. Vlažným roztokom môžeme následne očistiť aj vodovodné batérie či kuchynský drez.

2. Domáci prášok do umývačky riadu

Okrem „pracej“ sódy a sódy bikarbóny (sóda – Na2CO3 teda uhličitan sodný, sóda bikarbóna – NaHCO3 teda hydrogénuhličitan sodný) je práve kyselina citrónová rozhodujúcou surovinou na domácu výrobu prípravku do umývačky riadu. Kyselina tu pôsobí ako zmäkčovač vody a zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa.

Recept na prípravok do umývačky riadu nájdete TU

3. Leštidlo do umývačky riadu

Kyselina citrónová sa uplatní aj ako súčasť leštidla, a to spolu s vodou a alkoholom.

Návod je jednoduchý. 

Prísady:
300 ml aspoň 40-percentného alkoholu
80 g Kyseliny citrónovej Dr. Oetker 
200 ml vody

Vodu a alkohol nalejeme do uzatvárateľnej fľaše, prisypeme kyselinu a všetko dôkladne premiešame, kým sa kyselina úplne nerozpustí.

Roztok nalejeme do umývačky riadu namiesto leštidla. Okrem toho, že sa riad vďaka alkoholu bude krásne lesknúť, kyselina zabráni aj usadzovaniu vodného kameňa.

4. Odvápnenie práčky pomocou kyseliny citrónovej

Čo robiť ak práčka zapácha zatuchlinou a už neperie tak, ako kedysi? Na príčine môžu byť usadeniny vápnika a nečistôt vnútri. Pri odstraňovaní usadeného vápnika postupujte nasledovne: 

 1. Rozpustite 6 polievkových lyžíc kyseliny citrónovej v 1/2 litri vody
 2. Nalejte do prázdneho bubna bez bielizne
 3. Zapnite práčku a nechajte ju bežať pri 60 °C bez predpierania

5. Odvápnenie varnej kanvice a pod.

Aj spotrebiče na horúcu vodu sa dajú veľmi dobre odvápniť pomocou kyseliny citrónovej Problém s usadeninami nastáva hlavne vtedy, keď sa voda po použití spotrebiča celkom neodstráni, alebo ak v spotrebiči voda dlhšie stojí.

Takto ich odstránite úplne jednoducho: 

 1. Rozpustite 2 až 3 polievkové lyžice kyseliny citrónovej v litri studenej vody
 2. Prístroj naplňte týmto roztokom, po maximálnu možnú úroveň
 3. Prístroj zapnite, nechajte zovrieť a následne nechajte roztok pôsobiť maximálne 30 minút
 4. Roztok vylejte a prístroj dôkladne vypláchnite čistou vodou

Tip: Po očistení kanvice môžete roztokom poliať vodovodnú alebo sprchovú batériu, aby sa usadeniny vodného kameňa rozpustili aj tam.

6. Odvápnenie umývačky riadu pomocou kyseliny citrónovej

Ak riad už nebýva ukážkovo čistý, je možné, že sa vnútri prístroja usadil vápnik. To môže viesť k zníženiu umývacieho výkonu, či dokonca k upchatiu vstrekovacích ramien.

Umývačku riadu odvápnite nasledovne: 

 1. 2 polievkové lyžice kyseliny citrónovej rozpustite v 250 ml teplej vody a roztokom poutierajte oblasť dvierok 
 2. Následne porozlievajte 6 lyžíc po prázdnej umývačke, pričom sa vyhnite sitku
 3. Vyberte program bez predbežného umývania s teplotou najmenej 50 °C a nechajte bežať bez riadu

7. Odvápnenie kávovaru pomocou kyseliny citrónovej

Či stroj na preso, plnoautomatický kávovar alebo prístroj na kávové kapsuly, jedno majú všetky spoločné. Keď sa v nich raz vytvorí usadenina vápnika, zvyčajne to zhorší pôžitok z kávy. Našťastie môžete väčšinu prístrojov pomerne ľahko vyčistiť:

 1. Rozpustite 2 až 3 polievkové lyžice kyseliny citrónovej v litri studenej vody
 2. Roztokom naplňte nádržku na vodu v kávovare
 3. Zapnite prístroj a nechajte ho bežať s roztokom kyseliny citrónovej 
 4. Potom najmenej dva razy prepláchnite čistou vodou

Aj kanvice na kávu, čajové šálky, sprchovacie hlavice, chrómované povrchy či dokonca pripálené nerezové hrnce možno odvápniť pomocou roztoku kyseliny citrónovej.

Na tento účel v závislosti od miery znečistenia rozpustite 1 až 3 polievkové lyžice kyseliny citrónovej v litri vody, nádoby naplňte týmto roztokom (po jednej alebo všetky naraz), drobné časti vložte do roztoku, nechajte pôsobiť, opláchnite čistou vodou a utrite.

Naše výrobky kúpite vo vybraných reťazcoch. Žiadajte kvalitu!

Sledujte nás
Sledujte Dr. Oetker na sociálnych sieťach