Flag

Kyselina citrónová

Na čo si dávať pozor
Inšpirácia
Kyselina citrónová
Na čo si dávať pozor?

Ako sme si už povedali, ide o kyselinu. Preto je s ňou potrebné zaobchádzať opatrne a predovšetkým, vyhýbať sa kontaktu s očami.

  • Ak máte citlivú pokožku, odporúča sa pri kontakte s ňou použiť gumené rukavice.  
  • Ani s konzumáciou kyseliny to netreba preháňať, pretože vo väčších množstvách môže napádať zubnú sklovinu. 
  • Odporúčame tiež nepoužívať kyselinu citrónovú na mramor a iné vápencové povrchy, pretože kyselina narúša ich minerálnu štruktúru. 
  • Kyselina citrónová môže reagovať s hliníkom. Ak ju používate na odvápnenie, vopred sa ubezpečte, či domáce spotrebiče neobsahujú žiadne holé hliníkové súčasti, príp. postupujte podľa odporúčaní výrobcu – nájdete ich napríklad v priloženom návode na používanie.
  • Na odvápnenie parných žehličiek sa kyselina citrónová veľmi nehodí, pretože sa roztok zohrieva na príliš vysokú teplotu. Môže tak vzniknúť ťažko rozpustný citrát a usadzovať sa, čo by dýzy a vedenia v prístroji ešte viac upchalo. Lepším riešením je tu ocot. 
  • Čím vyššia je koncentrácia kyseliny, tým rýchlejšie dochádza k napadnutiu materiálov. Pri správnom používaní sa však kyselina citrónová výborne hodí na odvápňovanie, preto je aj súčasťou väčšiny produktov určených na odstránenie vodného kameňa, ktoré sú v predaji. Aby sa netvoril ťažko rozpustný citrát a aby prístroje aj plochy vydržali čo najdlhšie, odporúča sa odstraňovať vodný kameň radšej častejšie a so slabším koncentrátom kyseliny, ktorý sa len krátko zohreje. Keď znížite podiel kyseliny, zato však roztok aplikujete častejšie, môžete pomocou nanajvýš šetrnej zmesi dosiahnuť rovnaký efekt.

Naše výrobky kúpite vo vybraných reťazcoch. Žiadajte kvalitu!

Sledujte nás
Sledujte Dr. Oetker na sociálnych sieťach