Flag
Ražný kvások
Inšpirácia
Inšpirácia
Ražný kvások

Ražný kvások Dr. Oetker je určený na moderné pečenie z kváskového cesta alebo po oživení na použitie na tradičné pečenie zo živého kvásku. Obsahuje iba rastlinné zložky a je certifikovaný ako VEGÁN výrobok.

Výrobek

Ražný kvások Dr. Oetker je určený na moderné pečenie z kváskového cesta alebo po oživení na použitie na tradičné pečenie zo živého kvásku.

Obsahuje iba rastlinné zložky a je certifikovaný ako VEGÁN výrobok.

Ražný kvások Dr. Oetker obsahuje baktérie mliečneho kvasenia a tým dodá chlebu a pečivu dokonalú, mierne kyslastú kváskovú chuť a vôňu. Kváskové pečivo vydrží dlhšie čerstvé. 

Predáva sa v praktickom jednorazovom balení na použitie pre 500 g múky. 
Je vhodný na pečenie kváskového chleba a pečiva, ale aj sladkých receptov ako sú bábovky, mazance alebo vianočky. 

Na zadnej strane obalu výrobku je pre inšpiráciu uvedený recept na Domáci kváskový chlieb. Vyskúšajte! Voňavý a chrumkavý chlieb chutí výborne! 

Ražný kvások Dr. Oetker možno bez problémov použiť aj na prípravu cesta na pečenie v domácej pekárni.

2 spôsoby pečenia zo sušeného Ražného kvásku Dr. Oetker:

 1. Rýchle moderné kváskové pečenie
  Pri tejto metóde pečenia je nutné do cesta okrem sušeného kvásku pridať aj sušené droždie. Odporúčame Droždie Dr. Oetker. Výhodou je upečenie chleba či pečiva bez potreby pestovania kvásku vopred a istota výsledku. Vďaky droždiu je chlieb krásne nakysnutý a zároveň vzdušný a kvások mu dodá dokonalú, mierne kyslastú typickú kváskovú chuť a vôňu. Recept na rýchle moderné pečenie kváskového chleba nájdete na zadnej strane obalu Kvásku Dr. Oetker alebo tu. Je dôkladne vyskúšaný a chlieb sa vám podľa neho vždy podarí.
 2. Tradičné pečenie zo živého kvásku 
  Ak uprednostňujete tradičné pečenie kváskového chleba, je možné Kvások Dr. Oetker oživiť a piecť chlieb z čerstvého kvásku bez potreby ďalších kypridiel. Tu však počítajte s tým, že proces aktivácie sušeného kvásku zaberie niekoľko dní.

  Podrobný návod na oživenie kvásku nájdete v sekcii Oživenie kvásku.

  ⁠Pre niektoré recepty je nutné pripraviť tzv. rozkvas deň vopred. Podrobný návod na prípravu rozkvasu nájdete v sekcii Rozkvas.

  ⁠Prajeme Vám veľa radosti a úspechov pri domácom kváskovaní.

Návod na oživenie sušeného Ražného kvásku

Picture - banner 2 image
Picture - banner 2 image

Návod na oživenie sušeného Ražného kvásku

Počiatočné ingrediencie:
1 balíček Ražného kvásku Dr. Oetker 
400 ml vlažnej vody
200 g celozrnnej ražnej hladkej múky

Vo vyššej nádobe zmiešame sušený kvások, celozrnnú žitnú múku a vlažnú vodu, najlepšie ručnou metlou na šľahanie. Nádobu umiestnime na teplé miesto, prikryjeme potravinárskou fóliou (na niekoľkých miestach prepichneme). 

Druhý deň (za 24 hodín) pridáme 100 ml teplej vody, len vlažnej, nesmie byť horúca a cca 30 g ražnej celozrnnej múky. Znova dobre premiešame, najlepšie metličkou a opäť prikryjeme a necháme ďalej na teplom mieste. Po ďalších približne 6 hodinách už uvidíme prvé bublinky, ale celkovo by mal byť ešte pokoj. Kvasenie sa ešte len štartuje.

Tretí deň sa začína kvások už zdvíhať. Pridáme opäť cca 30 g celozrnnej ražnej múky a 100 ml vlažnej vody a dôkladne metlou premiešame. Prikryjeme a necháme ďalej prekvasiť. Konzistencia kvásku je kašovitá a i napenená.

Štvrtý deň je možné kvások použiť na pečenie chleba v množstve podľa konkrétneho receptu. Zvyšok prikŕmime vrchovatou lyžicou ražnej múky (cca 25 g) a 50 ml vlažnej vody, premiešame a necháme ešte do večera prekvasiť. 

Potom kvások uchovávame v chlade v chladničke, kde nám vydrží asi 5 dní maximálne až týždeň v pokoji bez „prikŕmenia“. Do týždňa je vhodné ho spotrebovať. Ak oň nechceme prísť, je dobré ho najneskôr do týždňa vybrať z chladničky a „prikŕmiť“ múkou podľa nižšie uvedeného postupu a potom opäť po oživení do chladničky vrátiť.