SÚBORY COOKIE na webovej stránke DR. OETKER

Tento web uloží súbory cookies do vášho zariadenia, aby umožnil lepšie fungovanie stránok. Viac informácií tu.

Cena vanilky

Aby sa získalo 20 g šafranu, musí sa ručne pozbierať 9 000 kvetov. To je v podstate ten najdôležitejší argument, prečo je šafran najdrahším korením na svete. A druhým najdrahším korením je vanilka…

Dôvodov, prečo je vanilka drahým korením, je niekoľko (viac v časti Rastlina a komodita). Jedným z nich je, že sa všetko okolo vanilky robí ručne, teda výsadba, opeľovanie až po zber. Okrem toho, na opeľovanie vanilkových kvetov majú robotníci približne len 24 hodín, a potom je tu nutnosť neustáleho sledovania procesu fermentácie vanilkových toboliek. To sú základné podmienky ovplyvňujúce cenu vanilky.

 

Kolísavosť ceny

Vyššie uvedené faktory sú hlavným dôvodom, prečo je cena vanilky neuveriteľne kolísavá. Zo dňa na deň dokáže klesnúť alebo stúpnuť o desiatky percent. Madagaskar má najväčší podiel svetovej produkcie vanilky. Pestovanie vanilky je na tomto ostrove zároveň jednou zo základných výrobných aktivít. Avšak stačí, keď sa preženie cyklón alebo príde iná prírodná pohroma, a úroda je zničená. Cena vanilky síce vyletí nahor, ale miestni farmári nemajú čo predávať, a tak zo dňa na deň krachujú. Alebo naopak. Za kilo vanilky môžu zinkasovať toľko, čo robotník za celý rok a potom „nevedia, čo s peniazmi“. V poslednom čase je však o vanilku obrovský záujem, a tak sa jej cena za posledných päť rokov zdesaťnásobila.